סוחרים

פגשו את האנשים


עלאם חמאדה

בן 31 מעזה, נשוי ואב לארבעה, יצרן וסוחר מוצרי מזון

עלאם חמאדה הינו בן למשפחת סוחרים מעזה שעוסקת בייצור, ייצוא וייבוא מזון. במפעל אל-באדר שבבעלותה ייצרה המשפחה מדי יום עד 50 טון של מזון משומר, ממנו שיווקה כל יום עד 30 טון שימורים לגדה המערבית; מפעל אל-באדר חלש על 40% משוק השימורים בגדה. ביולי 2006 נמנע ממנו השיווק לגדה בשל הסגר, ובמקביל אסרה ישראל על כניסת חומרי גלם לרצועה, בהם קופסאות שימורים ריקות וחומרים משמרים החיוניים להמשך הייצור. תפוקת המפעל הלכה וירדה, עד שחדל לייצר בתחילת 2008. הצרכנים בגדה, שנהגו לקנות את שימורי אל-באדר, עברו לרכוש שימורים שמיוצרים בעיקר בישראל, בסין ובירדן.

עלאם נאלץ לפטר את רוב העובדים, למעלה מ-40 במספר. על עלאם ובני משפחתו, שקיימו קשרי עבודה הדוקים עם סוחרים בגדה ונסעו לשם כמעט מדי יום, נאסר לנסוע לגדה. על מנת להוסיף ולקיים את המפעל המושבת, מוציא עלאם כ-40,000 שקל בחודש עבור מסים, הוצאות רכב, חשמל ותקשורת, משכורות לעובדים ספורים ותחזוקת המכונות. ב-2008-2007 רכש חמאדה 4000 טון עגבניות ו-50 טון חומוס, בתקווה שיוכל לייבא קופסאות שימורים מישראל, לשמר את המזון ולמכור אותו בגדה או ברצועה. תקוותו נכזבה, משום שישראל מוסיפה להגביל את כניסת הסחורות לעזה ל"מינימום הומניטארי", שאינו כולל קופסאות שימורים. עד היום מוסיף עלאם להחזיק מזון זה בהקפאה, בעלות של למעלה מ-20,000 ש"ח לחודש.

"אם עוד ארבעה חודשים לא יימצא פתרון לעגבניות – אאלץ להשמידן. את החומוס איני יכול למכור בשוק המקומי, כי זה יהיה הפסד בטוח. סחורות אלו הן כסף מוקפא שאני משלם עליו. זה אסון גדול. [...] מצבו של מפעל אל-באדר טראגי. החיים שמפעל זה מימן נעצרו: אין פועלים, אין ייצור, ואין קונים. [...] עכשיו המפעל בהפסדים. זוהי מציאות מרה: במקום שארוויח עליו, אני משלם לו.

כשהוטל הסגר התחלנו לצמצם את מספר העובדים. [...] זה כאב לנו. העובד מלווה אותך מהתחלת הדרך, ופתאום אתה מפסיק את עבודתו מסיבות שלא תלויות בך. [...] זה אומר שאני עצרתי את הפרנסה של 45-40 משקי בית שהיו תלויים לקיומם בעבודתם במפעל. [...] כל ההתקשרות שהייתה לנו עם סוחרים בגדה המערבית נפגעה כליל. אי-אפשר לסמוך על השוק בעזה, כי אין לנו חומרי גלם לצורך הייצור. [..] איסור הנסיעה לגדה מונע מאיתנו את הקשר עם החלק השני של המולדת, שחצי מהעבודה היה בנוי עליו".

מאמון אל תמימי

בן 50 מעזה, נשוי ואב לשמונה, סוחר אבן

מאמון, יליד חברון, עסק מאז 1993 במכירת אבן לרצועת עזה. ב-1995 עקר מאמון לעזה והוסיף לעסוק במשלח ידו ולנסוע מדי יום לגדה לשם כך. הוא עבד גם כקבלן, העסיק יותר מ-20 איש והשתתף במכרזים בעזה לבנייה מאבן. ב-2006, עם האיסור שהטילה ישראל על כניסת אבן וחומרי בנייה לרצועת עזה, נקטע מטה לחמו של מאמון:

"אני עזבתי את חברון ובאתי לעזה כי הייתה בה עבודה יותר ממצוינת. לא היה עובר יום מבלי שאזכה במכרז. היתה פעילות מסחרית ופעילות בנייה ענפה. אך בהרף עין המצב השתנה באופן דרסטי. היום אני ללא כלום. הפעם האחרונה בה יכולתי להכניס אבן ושיש מהגדה לעזה היתה בשנת 2006, לפני שהחייל שליט נלקח לשבי. מאז ועד ליום זה לא הכנסתי אף לא אבן אחת לעזה. [...] אבנים שהכנסתי ב-2006 אני מחזיק במגרש שכור. אי אפשר לבנות אתן כלום, כי צריך חומרים נוספים שאסורים בגלל הסגר. עד היום יש לי גם משלוח של שיש ואבן הנמצאים אצל אחד הנהגים מתרקומיה.

אני משלם עבור מגרש האבן 1000 דינר [כ-5,300 ש"ח] לשנה, ועבור הדירה בה אני מתגורר בשכירות – 1200 דינר [כ-6,400 ש"ח], אבל אין לי הכנסה שתכסה את הסכומים האלה. אני לגמרי תלוי באחיי בחברון ששולחים לי כסף. גם הפועלים שהיו לי, לפחות מחציתם בעלי משפחות, היום הם ללא פרנסה. [...] מרוב השעמום אני יוצא כל יום בבוקר מביתי ובא לאדמה זו ומתיישב בסככה, ואז חוזר. נשבע לך שאם אתחיל לשנוא את הסככה הזו, העולם לא יוכל להכיל אותי ואני אתפוצץ מרוב ייסורים. [...] איך כל זה קורה בהרף עין ולא נשאר דבר. נשבע לך, נפשי שבורה. אני נהייה חולה מרוב בטלה".

מוחמד אל-תלבאני

בן 50 מדיר אל בלח', נשוי ואב לעשרה, יצרן גלידה וביסקוויטים

מוחמד אל-תלבאני עובד מזה 32 שנים כיצרן גלידה וביסקוויטים וכסוחר. למפעל אל-תלבאני שישה קווי ייצור, מהם מופעל כיום קו אחד בלבד. ב-2004 שיווק מוחמד 60% מנפח הייצור של המפעל – כ-30 טון ביום – לגדה המערבית; הגלידות של מפעל אל-תלבאני היוו כרבע מכלל הגלידות ששווקו אז בגדה. בשנים שלאחר מכן החמירו בהדרגה ההגבלות על הייצוא, עד שזה נאסר כליל ב-2007. מאז, הייצור שנועד לגדה מושבת, קוצצו שעות העבודה של 250 מתוך 400 עובדי המפעל, וחלה ירידה של 70% ברווחיו. סוחרים בגדה שנהגו לרכוש גלידה וביסקוויטים ממפעל אל-תלבאני, עברו לרכישת מוצרים אלה בעיקר מישראל.

מוחמד נהג לרכוש בגדה מעטפות נייר לצורך אריזת הביסקוויטים והגלידות, קקאו לייצור גלידות ותוספי ריח למוצרים. כל אלה אסורים בכניסה לרצועה מאז יוני 2007. החלופות שניסה מוחמד לרכוש דרך המנהרות אינן מספקות, מכיוון שרובן מגיעות פגומות, ממקור בלתי ידוע, הן מעולם לא מגיעות במידות שמוחמד הזמין, מחירן גבוה יותר ואיכותן ירודה יותר מהסחורות שהגיעו בעבר מהגדה. עד ספטמבר 2007 נהג מוחמד לנסוע לגדה באופן יומיומי לצורך עסקיו, באמצעות אישור קבוע שהנפיקה ישראל עבור אנשי עסקים בכירים ("כרטיס BMC"). במועד זה חדלה ישראל באופן גורף לכבד את האישורים הללו, ומאז מוחמד מתקשה מאוד לצאת מעזה לצורך עבודתו, למרות שאין כלפיו כל טענה ביטחונית מצד ישראל.

"אני יכול להשוות את פעולת הייצוא מעזה לגדה המערבית לקריסת מגדל חול: בשנים 2005 ו-2006 התירו לנו לייצא בשבוע את אותה כמות שייצאנו קודם לכן מדי יום, וחלק גדול של המגדל קרס. התחלתי להרגיש שצפויה לנו תקופה קשה. האופק היה שחור. בסוף 2006 ותחילת 2007 חלה ירידה בכמות הייצוא, עם שבועות שהיו חולפים מבלי שהיינו מצליחים לייצא, עד להתמוטטות השלמה והסגר: היום האחרון בו ייצאנו היה ב-30.5.07. מאז אין ייצוא או סחר עם הגדה המערבית. אני עובד רק כדי לשמור על קיומו של מפעל אל-תלבאני, ללא רווח.

יש לי בגדה המערבית סוכנים שאני עובד עמם מזה 18 שנה, סוחרים שאני צריך להתחשבן איתם, חובות שמגיעים לסוחרים או כאלה שאני צריך לגבות ושתי מכוניות חלוקה. בגדה מתקיימים כנסים וסדנאות על ענף המסחר. בכל זה אנחנו לא יכולים להשתתף היום. אני מנותק מהעולם החיצון, ובעיקר מהגדה המערבית. אני קורא לזה גזר דין מוות שמטילה ישראל וגם מקיימת על המסחר והתעשייה של רצועת עזה".


16 תגובות על ”סוחרים“

 1. מאת ישראלי:

  חבל שבחרתם, ברוב קולות, ארגון טרור היורה טילים אל שטחי מדינת ישראל, אשר מחזיק בחייל שנחטף משטח מדינת ישראל ואשר ביצע אין ספור פיגועי תופת שהרגו אזרחים במדינת ישראל.
  ישראל לא צריכה, על פי שום אמנה, לאפשר תנועה חופשית לישות עוינת.
  רוצים שינוי? תגרמו לו, תפעילו לחץ על ממשלת החמאס לשחרר את גלעד שליט, לחדול מירי הרקטות ולחדול מהנסיון הלא פוסק לפגוע במדינת ישראל.

 2. מאת שניר:

  מדובר על החזרה ושיקום של התנאים שהיו לפני התחזקות החמאס בעזה……
  אז מה הבעייה? אם זה מפריע לתושבי עזה אז שיבחרו בבחירת הדמוקרטיות שלהם שלטון חלופי…. כך זה עובד הכי טוב.

  מה להם ולישראל? שיעזבו אותנו בשקט כמו שעזבנו אותם….

 3. כואב לי על האנשים האלו כאדם שחי בעולם הזה , אך נקודת מבט שרואה רק את אשמתו של צד אחד מעוותת את המציאות ומסלפת אותה האנשים האלו צריכים להיתלונן על המנהיגים שלהם שלמרות שהם קיבלו את כל שטח עזה הם ממשיכים להילחם במדינת ישראל .

 4. מאת גיל:

  אני חייב לחלוק פה על משהו, בעבר עזה הייתה פתוחה והפלסטינים היו באים אפילו לעבוד פה בעסקים ישראלים!, מכיוון שהתחילו גופים קיצונים מתוך עזה ליזום פעולות טרור נוצר מצב שהיה המון המון פיגועים וזה כבר היה חלק מהשגרה לחיות בפחד שאתה לא יודע איפה זה יבוא אלייך.
  בכל אופן הנקודה היא שישראל לא סתם עשתה את זה,אלא כדי למנוע בניית רקטות נוספות(חומרי גלם ברזל מתכות…) למנוע ממחבלים לחדור ארצה(גם אם זה איש עסקים תמים, ולא תמיד אפשר לדעת אם אין בכוונותיו פעולות טרור)…

 5. מאת admin:

  אין שום בעיה שישראל תמנע כניסה של אמצעי לחימה ותבדוק משלוחים של סחורות באופן פרטני- אך מה בין זה לבין גלידה או כוסברה?

 6. מאת שימי:

  אין כל שחר לטיעונים אלו וזאת מכיוון שאותם תושבים אלו אשר נמצאים בעזה הם אותם תושבים אשר בחרו בארגון קיצוני כמו חמאס. אותו ארגון משלח יום יום שעה שעה טילים וזאת במטרה לפגוע באנשים חפים מפשע לעומתנו שאלפי פעמים שלחנו חיילים למקומות רבויים מחבלים ואנשים אשר ברור כשמש כי אינם חפים מפשע וזאת כדי לא לפגוע באזרחים החפים מפשע מהצד הפלסטינאי. הדוגמה המוכיחה זאת היא המשט "ההומניטרי" מטורקיה אשר בפועל היו שם יותר אמצעי לחימה מאשר סיוע. ודרך אגב לדוגמה רוסיה אשר קרה לה מקרה כמו שלנו, לא חשבה פעמיים ופשוט הטביעה את הספינה על כל נוסעיה. אז אל תבואו ותגידו לנו שאנחנו לא מוסריים כי אנחנו פוגעים לערבים בחופש התנועה אבל אנו מעדיפים לפגוע בזכות משנה זאת ושלא יפגע ילד או אישה חפים מפשע וכל אזרחי ישראל וזאת במטרה להגן על זכותו היסודית של כל אדם מעצם היותו אדם, היא הזכות לחיים ולבטחון. כמו כן ניתן לראות באופן מוחשי וחד משמעי כי אנו המוסריים מבין שני הצדדים, שימו לב בבקשה מי מגן על האזרחים החפים מפשע ומי משתמש באזרחי המדינה שלו אשר הם חפים מפשע להגנתו האישית שלו ולמען ביצוע מטרותיו הקיצוניות.
  לסיכום תחשבו פעם גם על הצד של הישראלי הממוצע אשר היה קם בבוקר בתקופה של הפיגועים אשר בהם כן הייתה הסתננות מחבלים (אז אני חושש לחשוב מה היה עלול לקרת אילו הייתה תנועה חופשית) ופשוט חושש להדליק רדיו, להסתכל בעיתוןשל הבוקר עם כוס קפה ולהדליק ולהדליק טלויזיה וכל זאת מפאת חששו לידיעה מצערת שלפיה מאות נפצעו ועשרות בני נוער נהרגו וקטעו את חייהם במספר שניות בודדות ובהחלטה אחת אשר תתיר לכלם תנועה חופשית אך גם קיצונית.
  מקווה מאוד שהישראלים הבאים לא יעודדו דעות טיפשיות אלו וזאת מכיוון שהם גורמים לבושה, מחלוקת ושסע בחברה הישראלית והיהודית במיוחד, וזאת מכיוון שאין הם רואים את הנתונים בצורה נכונה המחייבת שמירה על חיי אדם כזכות יסוד בחברה דמוקרטית

 7. מאת שלומי:

  באמת שכואב לראות את הדברים האלו אך אני מצטרף לתגובת משה דבורה. אין לאנשים האלה למי להתלונן אלא למנהיגיהם. אך מצד שני מי שיתלונן, סופו לא יהיה נעים. כך שזה מצב שהוא בין הכיסאות.
  אני לא יודע אם הייתי חי בעזה במצב הנוכחי הייתי יכול לצאת ולהתלונן, ברור לי שהפחד היה עוצר אותי.
  מצד שני אני מאמין שישראל עושה את כל המאמצים לשמור עלינו כאזרחים מפני פעולות טרור. ולשמחתי ולצערם של חלק מהאוכלוסיה שם אני מרגיש בטוח בשנים האחרונות. אין לי פחד לעלות על אוטובוסים או להיקלע למצב של טרור.
  בתקווה שהמצב באיזור ישתפר ושנוכל לחיות כאן כבני אדם, פלסטינים וישראלים יחד.
  בתקווה שיקומו האמיצים ברצועת עזה ויסירו את חמאס מהשלטון.
  אני מחזק את ידי הפלסטינים ברצועה ומבין לליבם.
  מצד שני אני מקווה שהם גם מבינים אותי ולמה אני מעדיף לשמור על אורך חיים תקין.

 8. מאת admin2:

  מדוע אתם לא שואלים את עצמכם מדוע יש הגבלות בכניסה לישראל?
  האם במדינות אירופה החיים בשלום זה לצד זה יש את אותם הקשיים?
  אולי בגלל שאנשי עזה חפצים שנהיה בים יותר מאשר בשטחי ארץ ישראל ועושים הכל כדי לחסל כמה שיותר יהודים?
  מה עם גלעד שליט? האם ארה"ב יותר טובה מאיתנו וצרו על לוב במשך שנים רבות בשל חטיפת שניים מאנשיה?

 9. מאת יוסי:

  ליוני:
  חייב שיהיה עונש קולקטיבי על מנת ליצור לחץ על ההנהגה שלהם – חמאס. חוץ מזה שרוב התושבים שם תומכים בחמאס ובוחרים בו למנהיג אז אין להם מה לבוא בתלונות אלינו אלא רק אל חמאס שגורם לכל הסבל הזה עבורם.
  ככה אולי הם יתעשתו ויבינו שחמאס רק פוגע בהם במקום לעזור להם. והראיה היא שהגדה המערבית פורחת כלכלית לעומת העוני העצום שיש בעזה ששם חמאס שולט.
  בקיצור אין לנו שום חלק בסבל שלהם.

 10. מאת ליאור:

  אולי תעשו משחקים על איך חמאס הורג אנשים בעזה?

 11. מאת יונתן שחם:

  למשה-

  ואם הם יתלוננו?

  להזכירך אתה חי ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" ופה הפוליטיקאים שמים פס על הבוחרים שלהם יום יום.
  הייתה הסכמה מקיר לקיר, בשמאל ובימין, שאולמרט הוא ראש ממשלה כושל אבל הכנסת והציבור לא הצליחו להדיח אותו, וגם לא ממש ניסו.

  למה אתה דורש מתושבי עזה את מה שאתה לא עושה בעצמך??

 12. מאת דן:

  מה עם זכויות האדם של גלעד שליט? אפילו משפט אחד לא שמעתי על זה, לא מהארגון הזה הממומן מכספי האיחוד האירופי ולא מאף אחד מהאנשים האמיתיים שמופיעים במשחק.

  מעבר לזה כל אמצעי הלחץ שישראל מפעילה הם עקב פעולות הטרור וחטיפת גלעד שליט שלא זוכה אפילו לביקור של הצלב האדום. שימו לב שבגדה המערבית התושבים זוכים לחיים משגשגים וזה עקב מיעוט ניסיונות הטרור והרצון להשיג דו קיום כלשהו. מה שלא קורה בממשלת החמאס ומגיניה האנושיים.

 13. מאת Me:

  Why not creating a game which shows the life of an Israeli?

  Not only that Ice cream won't be made(because it's dangerous to get out of the house to your job)

  But moving to other parts of Israel will be dangerous as well (Rocket attacks during driving).

 14. מאת א.:

  לכל המתלהמים פה – צר לי לראות שבגלל החוסר ביטחון של כולנו כישראלים-יהודים ובגלל הדיווחים הפרימטיביים והעיוורים שאנחנו מקבלים מהחדשות, אתם לא יכולים ללכת צעד מעבר לסיסמאות ולהשתמש בכרטיס כניסה למציאות הפלסטינית שהמשחק הזה נותן לנו כישראלים שמכירים אותה רק דרך כוונות של רובים.
  אז להפתעתך ליאור ישראל גורמת למותם של יותר פלסטינים בעזה מאשר החמאס כשהיא לא נותנת לאנשים לצאת לטיפול רפואי אחרי שהתנערה מהאחריות לפתח מערכת בריאות ברצועה במשך כ-40 שנות כיבוש, ואחרי שהיא מסרבת כבר כמה שנים טובות להכניס ציוד רפואי, סניטרי וחלקי חילוף לחשמל במסגרת המצור.
  לדן היקר, לבי עם גלעד שליט, אבל אי אפשר להחזיק מיליון וחצי בני אדם בשבי בגללו. מעבר לכך שאסירים פלסטינים מקבלים יחס גרוע גם כן, תהיה בטוח שיש להם תנאים מחפירים במיוחד בבתי הסוהר של ישראל – וחלקם בסך הכל ילדים בני 14 שזרקו אבנים על ג'יפים ממוגנים – עונש לא מידתי על מחאה שהיא בעיניי לגיטימית (ישראל חוסמת כל דרך אחרת למחות – אפילו חרם כלכלי, שהוא דבר לא אלים לחלוטין, זוכה ע"י ישראלים לגינוי כ"טרור"!!!!). את שליט יש לשחרר מיד, אבל גם את כל האסירים הפוליטיים, ובכל אופן, לא לפגוע בתושבי עזה בגלל זה. תחשוב שאנשים היו מפגיזים את העיר שלך רק בגלל שיש בה בסיס צבאי (ויש כמה וכמה בתי ספר וגני ילדים ליד מושבו של הרמטכ"ל הגיבור שלנו בקיריה). זה נראה לך היה מוצדק? זה לא שאתה מכתיב לרמטכ"ל מה לעשות או משהו…
  ו-"me", אני מקווה שהאנגלית שבה אתה כותב שישראלי לא יכול לצאת מהבית כי יירו עליו ויפוצצו אותו, בעצם אומרת שאתה לא באמת גר פה, כי זה ממש לא המצב. ישראלים הולכים לקניונים, נוסעים לקייטנות, לים לבריכה ומה לא. באמצעות חסימת התנועה של פלסטינים, ישראלים יכולים לנסוע פחות או יותר לכל מקום – ההגבלות היחידות על זכות התנועה שלהם (כמו איסור כניסה לשטח איי) מוטל עלינו ע"י הממשלה שלנו, שאנחנו בחרנו אותה, מתוך תפיסה שזה לטובתנו. לעומת זאת, על פלסטינים ההגבלות מוטלות בידי הממשלה של הכובש, ולא לטובתו. ממש לא. יש מין נטייה להגיד ששני הצדדים סובלים. אז נכון, ישראלים לא חיים במציאות אוטופית ומושלמת, אבל הם בהחלט משלמים מחיר הרבה הרבה יותר נמוך מפלסטינים על הסכסוך והכיבוש.
  ליוסי: דווקא כן צריך לבוא אלינו בתלונות על זה שיש חמאס בשלטון. אנשים לא בוחרים סתם ככה בשלטון קיצוני. זה קורה אחרי שהם מנסים פתרונות מתונים יותר (כמו פת"ח) אבל הם רואים שהממשלה הישראלית יורקת עליהם. במצב כרגע אין להם הרבה מה להפסיד. חמאס לא היו נוצרים לולא הכיבוש (התנועה הוקמה רק ב-1987). יש לנו את הכוח בידיים לתת להם את מה שמגיע להם (אדמות שגזלנו, מקורות מים שהפקענו, זכויות תנועה שביטלנו) וככה לגרום להם להיות יותר מתונים ולבחור בממשלה שאנחנו נרצה יותר לראות בשלטון. השאלה אם בכלל אנחנו מתונים וממש נראה לי שלא, מהתגובות פה. בכל אופן, צריך להכיר במי שהם בחרו ולדבר איתו. גם אנחנו לא ממש בחרנו בטלית שכולה תכלת עם ביבי-ליברמן, אז יאללה למו"מ.

 15. מאת מוטי:

  גועל נפש של אתר. מי שהקים אותו ומי שתומך בזה שיעבור בכיף לגור בעזה וינסה לעזור להם שם. לא צריכים אויבים מבית. הערבים הם אויבים נקודה. הם רוצים את כל המדינה שלנו ולא רק שטחים מסוימים.

 16. מאת ארי:

  זה בעיה שלהם!
  החמאס עושה טרור בישראל והוא מצפה שישראל תאפשר לעבור חופשי ?
  חוצפנים!
  אין כיבוש ישראלי יש כיבוש של המנהיגים שלהם על העם!

הוספת תגובה

יש למלא את הפרטים למטה.
שם
אימייל
אתר
תגובתך